پاسخ به سوالات مراقبت از دهان و دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان-دکتر اسامه قاسمی
 • از چه زمانی تمیز کردن دهان و دندان کودکمان را شروع کنیم ؟

  زمانی که کودک دلبندتان هنوز دندان ندارد، با استفاده از یک پارچه نمناک لثه‌هایش را تمیز کنید و زمانی که دندان‌هایش رشد کرد (معمولا از 6 ماهگی) از مسواک‌های مخصوصشان برای تمیز کردن دندان‌شان استفاده کنید. کودک را به پشت بخوابانید تا بر دهانشان مسلط باشید و با دقت دهان و دندانشان را تمیز کنید.

 • کودک من از چه زمانی می‌تواند خودش مسواک بزند؟

  کودکان از هر زمانی که علاقه نشان بدهند و دوست داشته باشند، می‌توانند مسواک زدن را تمرین کند. اما این را در نظر داشته باشیم که که معمولا تا سن 8 سالگی نمی‌توانند این کار را به درستی انجام دهند، بنابراین بهتر است هنگامی که خودتان مسواک می‌زنید کنار او بایستید و روش درست مسواک زدن را به او آموزش دهید تا کودک یاد بگیرد که هنگام مسواک زدن باید تمام دندان‌ها، زبان و کام دهان نیز تمیز شود.

 • آیا کودک 5 ساله من نیاز به کشیدن نخ دندان دارد؟

  از زمانی که فاصله‌ای بین دندان‌ها نباشد باید کشیدن نخ دندان کودک را شروع کنیم و معمولا این عمل را باید از سن 18 ماهگی شروع کرد. کودک را به پشت بخوابانید تا روی دهان و دندانشان مسلط باشید و خیلی دقیق دندان هایشان را نخ بکشید. توجه داشته باشید که کودک تا سن 10 سالگی نمی‌تواند این عمل را به درستی انجام دهد و نیاز به کمک شما دارد. اگر کودک اصرار بر این داشت که خودش این کار را انجام دهد، او را راحت بگذارید ولی از تمیز شدن دندانش مطمئن شوید.

 • کودک من از چه سنی می‌تواند از خمیردندان دارای فلوراید استفاده کند؟

  استفاده از خمیردندان دارای فلوراید را از سن سه سالگی به بعد شروع کنید. اما به او آموزش دهید که به مقدار کم استفاده کند و آن را از دهان خارج کند حتی اگر طمع خوبی داشته باشد. اما با توجه به اینکه درصد زیادی از کودکان زیر 5 سال دچار پوسیدگی دندان می‌شوند، برخی از دندانپزشکان استفاده از خمیردندان فلوراید دار را از سنین زیر 3 توصیه نیز می‌کنند.
  5.آیا استفاده از فیشور سیلنت در دندان پزشکی صحیح است و توصیه می‌شود؟
  بله اما همه کودکان نیاز به فیشور سیلنت ندارند، معمولا کودکان با سابقه پوسیدگی دندان یا حفره‌های عمیق در دندان‌شان از فیشور سیلنت بهره میبرند.

 • کودک زیر 13 سال من می‌خواهد دندانش را سفید (بلیچینگ) کند. آیا این کار در این سن درست است؟

  فرزند دلبندتان باید حداقل تا سن 17 سالگی صبر کند. زیرا که عمل سفید کردن (بلیچینگ) در سن‌های پایین به مرور زمان باعث حساس شدن دندان می‌شود.

 • دختر من دندان قروچه ( ساییدن دندان‌ها به هم ) می‌کند. لطفا راهنمایی کنید.

  معمولا بیشتر کودکان دندان‌هایشان را به هم می‌سایند، و طبق آمار این عادت تا زمانی که دندان‌های اصلی رشد می‌کنند‌، ادامه پیدا می‌کند و تکرار مکرر این عمل باعث فرسوده شدن دندان‌ها می‌شود. اما برای کودکان زیر 6 سال جای نگرانی ندارد.

 • کودکان هرچند وقت یکبار باید مسواک بزنند؟

  دوبار در روز و حداقل 2 دقیقه برای برای هر کودک اجباری است و سعی شود از مصرف عوامل پوسیدگی دندان مثل شیرینی، نوشیدنی های‌گازدار و … جلوگیری شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.