لامینیت چیست؟

لامینیت دندان - دکتر اسامه قاسمی

لامینیت چیست؟ آیا برای دندان‌های من مناسب است یا خیر؟ اصلاح خط لبخند چه مقدار هزینه دارد؟ می‌خواهم دندان‌های سفیدی داشته باشم. می‌خواهم در یک جلسه دندان‌های نامرتبم سفید و مرتب شود. بلیچینگ بهتر است یا لامینیت؟

این مطالب و بسیاری از سوالات مشترک مراجعه کنندگان در مطب‌های دندان پزشکی این روزها با پاسخ‌های متفاوتی از سوی همکاران دندانپزشک مواجه می‌شود. در ذیل نظر بنده به صورت خلاصه به شما دوستان عزیز ارائه می‌شود:

ابتدا باید بین سفید کردن دندان‌ها و مرتب کردن دندان‌ها تفاوت قائل شویم در بعضی موارد شاهد آن هستیم که بیماران انتظار دارند در یک جلسه تمام دندان‌های نامرتبشان با لامینیت کردن مرتب شود. هرچند در مواردی این کار امکان پذیر می‌باشدولی باید توجه کرد که درمان انجام شده برای بیمار نتیجه رضایت بخشی را در طولانی مدت هم فراهم می‌کند یا خیر و یا انتظار بیمار از درمان چه می‌باشد.

در درمان لامینیت به دو نکته باید توجه داشته باشید:

  • در درمان‌های لامینیت که با تراش مینای دندان انجام می‌شود در طولانی مدت ممکن است دندانها دچار حساسیت شوند.
  • نتیجه درمان در لامینیت به رعایت بسیار خوب بهداشت توسط بیمار نیز بستگی دارد. چون در غیر این صورت بعد از گذشت چند وقت بیمار ممکن است با وجود دندان‌های مرتب و سفید دچار بیماری لثه شود و آسیبی جدی به لثه‌ها وارد شود.

بنابراین در ابتدا توجه نمایید که آیا سفید کردن و مرتب شدن در زمان کوتاه را به هر قیمتی ترجیح می‌دهید یا نه؟ و یا توانایی مراقبت و رعایت بیشتر از حالت معمول از دندان‌ها و ترمیم کاتمپوزیت روی دندان‌های خود را دارید یا نه ؟

در ضمن توجه داشته باشید که فرق بسیاری بین درمان‌های ارتودنسی و سفید کردن (به روش بلیچینگ) با درمان لامینیت وجود دارد؟

 

تفاوت بلیچینگ با لامینیت کردن (مزایا و معایب) :

  • در بلیچینگ دندان‌ها، رنگ دندان روشن‌تر می‌شود ولی این سفید شدن ممکن است نتواند به اندازه لامینیت کردن به چشم بیاید ( قابل توجه بیمارانی که طرفدار عکس‌های سلفی می‌باشند!!!)
  • در بلیچینگ رنگ دندان‌ها بعد از چهارماه مجددا تیره‌تر می‌شود و نیاز به تکرار درمان می‌باشد.
  • در بلیچینگ نیاز به تراش دندان و یا تغییر شکل دندان‌های طبیعی بیمار نمی‌باشد.
  • چون در بلیچینگ ، کامپوزیت و یا روکش که در لامینیت استفاده می‌شود بر روی دندان‌ها اضافه نمی‌شود بیمار بدون ترس از شکستن آن‌ها و هزینه های گزاف درمان مجدد لامینیت می‌تواند از خوردن لذت بیشتری ببرد ولی در درمان لامینیت ممکن است با فشار بر روی دندان‌ها در هنگام غذا خوردن ، کامپوزیت یا روکش دچار شکستگی شوند.

 

تفاوت مرتب شدن دندان‌ها در ارتودنسی و لامینیت( مزایا و معایب) :

  • درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها بدون آسیب به سطح سالم دندان‌ها و تراش مینای دندان انجام می‌شود ولی در درمان لامینیت برای مرتب نشان دادن دندان‌های نامرتب گاهی اوقات نیاز به تراش سطح سالم مینای دندان هم می‌باشد.
  • درمان ارتودنسی نیاز به زمان بسیار بیشتری نسبت به لامینیت دارد. ولی لامینیت در یک تا چند جلسه قابل انجام دادن می‌باشد. بنابراین در شرایط خاص مثلا در پیش بودن یک جشن یا مراسم خاص نمی‌توان با ارتودنسی به نتیجه دلخواه بیمار در زمان کوتاه رسید.

 

در انتها برای اینکه این بحث به درازا کشیده نشود می‌خواهم یک نتیجه گیری انجام دهم :

دوست عزیز قبل از انجام هرگونه درمان زیبائی (مناسب یا غیر مناسب) به دندان‌های خود همانند عضوی مهم نگاه کن که یک درمان نامناسب می‌تواند وضعیتی غیر قابل برگشت و جبران ناپذیر برای عضوی از بدن شما داشته باشد. حتی به قیمت از دست دادن آن‌ شود و بعد از آن از یک دندانپزشک خوب و مورد اعتمادچه از نظر تبحر در کار خود و چه از نظر اخلاقی و در نظر گرفتن تمام اصول حفاظت از دندان‌های شما، مشاوره بگیرید.

 باشد که روزی درمان‌های زیبائی در جایگاه واقعی خود یعنی بعد از نگهداری و اولویت در حفاظت از دندان‌ها قرار بگیرند.

به امید پیروزی

دکتر اسامه قاسمی

15/10/96

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.