چطور از نخ دندان استفاده کنیم؟

video
play-sharp-fill

چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

مسواک زدن به تنهایی حدود 50% از پلاک درون دهان را پاک می‌کند. تحقیقات نشان داده است هنگامی که مسواک زدن با نخ دندان کشیدن انجام شود تقریبا حدود 70% از پلاک پاک می‌شود. نخ دندان کشیدن به شما امکان می‌دهد مناطقی که دسترسی به آنها با مسواک مشکل می‌باشد را پاک کنید خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می‌شود. پاکسازی با دقت باقیمانده مواد غذایی بین دندان‌ها برای بیمارانی که دارای لوازم ارتودنسی، ایمپلنت و پل (بریج) در دهان می باشند بسیار اهمیت دارد.

نخ دندان در موارد زیر بسیار مفید است:

  • برای مناطق تنگ بین دندانهای طبیعی.
  • در مواردی که ایمپلنت وجود داشته باشد.
  • هنگامی که پروتز دندانی روی دندانهای طبیعی یا ایمپلنت وجود داشته باشد یا لوازم ارتودنسی در دهان قرار داده شده باشد.

آیا باید دندانهای خود را نخ دندان بکشم؟
بلی. مسواک زدن به تنهایی فقط 3 بخش از 5 بخش سطح دندان را تمیز می کند. سطوح بین دندانها که مسواک به  آنها دسترسی ندارد مناطقی هستند که اغلب بیماریهای پریودنتال اغلب شروع می شوند.

روش استفاده از نخ دندان:
ابتدا مهم این است نخ دندانی را پیدا کنید که برای شما مناسب مطابق با نیازهای خاص شما باشد.

  1. حدود 15 تا 20 سانتی متر نخ دندان را در دست گرفته و انتهای آن را دور انگشت میانی هر دست بپیچانید. با استفاده از شست و انگشت اشاره هر دست بخشی حدود 5/2 تا 5 سانتی متر را گرفته و آن را با کمک شست بین دندان بالا وارد کنید.
  2. در حالیکه بخشی از نخ دندان (حدود 5/2 تا 5 سانتی متر) را محکم بین انگشتان خود گرفته اید، با استفاده از انگشتان اشاره آن را وارد سطوح تماس دو دندان پایین کنید.
  3. به آرامی نخ دندان را به صورت زیگ زاگ بین دندانها حرکت دهید. نخ دندان را روی لثه ها نکشید. این کار باعث می شود به لثه های خود صدمه بزنید. نخ دندان را از روی کل دندان عبور دهید.
  4. با استفاده از حرکت رو به بالا و پایین، نخ دندان را روی سطح دندان و خط لثه حرکت دهید.